Anafiotika

AnafiotikaDesem ki Atina’nın orta yerinde dört bir tarafı karayla çevrili, üstelik turistik de olmayan bir Yunan adası var, nasıl bir tepki verirdiniz? Anafiotika, Akropolis’in kuzey doğu eteklerinde yer alan, daracık sokakları, dönem dönem karşılaşabileceğiniz begonvilleri ve beyaz cepheli evlerinin arasındaki şekilsiz merdivenleriyle küçücük bir bölge; ya da biz ona adacık da diyebiliriz. Bulunması biraz zahmetli açıkçası. Öyle ki Atinalılar bile bazen buraya ulaşmak için civardaki tavernalardan yönlendirme almaya ihtiyaç duyabiliyorlar. Yazının sonunda rotayı biraz tarif etmeye çalışacağım ama başınız sıkışırsa siz de aynı yönteme rahatlıkla başvurabilirsiniz.

Öyleyse okumaya devam… Anafiotika’nın ismi Kiklad Adaları’na bağlı, oldukça küçük bir ada olan Anafi’den geliyor. Peki (her ne kadar ikisi de Yunanistan’a bağlı olsa da) ta oradan Atina’nın ortasına taşınan bu mimarinin ve kültürün hikayesi ne? Tek kelimelik kısa bir cevap: İşçilik. Dolayısıyla hikayenin baş kahramanları da, Yunanistan’ın ilk kralı Otto döneminde Anafi adasından Atina’ya büyük ölçüde inşaat ve marangozluk işleri için gelmeye başlayan işçiler. Evet; sonraki aşamalar tam da tahmin ettiğiniz gibi devam ediyor. İşçiler buraya gelmeye ve yavaş yavaş çevreye yerleşmeye başlayıp, evlerini, sokaklarını ve yaşadıkları çevreyi kendi adalarında yaşamaya alışık oldukları düzen doğrultusunda örüyorlar. İyi ki de yapıyorlar ve böylece Atina bugün, şehrin geri kalanından kendini tamamen farklılaştıran bu güzel sokaklı, insanın gerçek anlamda mutluluk duyup, her yerini sürekli fotoğraflamak istediği vahaya sahip oluyor.

Buraya geldiğinizde etrafta gezinmek için duyabileceğiniz çekinme duygusuna karşı size bir tüyo vereyim. Sokakların dar ve fazlasıyla sessiz, evlerin dip dibe olmasından dolayı burada dolaşma esnasında, ev sakinlerini rahatsız ettiğiniz düşüncesi oluşacak ya kafanızda, oluşmasın. Küçücük bahçelere bakın, teraslara çıkın ve tepede boş bulduğunuz bir yere oturup şehri bir uçtan diğer uca seyredin.

Unutmadan… yanınızda içecek bir şeyler bulundurmanızda fayda var; zira etrafta bir “periptero” (büfe) bulamıyor olacaksınız.

Rota: Akropolis metrosundan çıkın ve Akropolis Müzesi solunuzda kalacak şekilde yürümeye başlayın. Bu caddenin ismi: Stratigou Makrigianni (Στρατηγού Μακρυγιάννη). Biraz ilerlemenizin ardından arabaların geçmediği dört yol ağzına geldiğinizde (ki burası aslında yürüdüğünüz yolu kesen ilk cadde oluyor), sola dönerek kalabalığa karışın ve biraz ileride karşınıza çıkacak ilk sağdan dar patikaya girin. Burada biraz tırmanıyor olacaksınız ama dert değil, bu sokaklar da oldukça ilgi çekici. Hem de sol tarafınızda Parthenon yükseliyor olacak! Patikayı tırmanın, tırmanın, tırmanın ve ta-ta! Sokak tabelasında Anafiotika (Αναφιώτικα) yazısını gördüğünüzde keşfe başlayabilirsiniz demektir.

Google Map: http://goo.gl/maps/DgDvF

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s